Flyttstädning är inget stort problem

 2010-01-20

EHB:s hyresgäster är förhållandevis duktiga på att städa efter sig vid avflyttning. En del får påpekanden i samband med besiktningen, men de flesta rättar till felen innan själva flyttningen, och slipper därmed att få en räkning på slutstädning.

I Malmö ser det helt annorlunda ut . Gratistidningen Metro berättade nyligen att var femte avflyttande får anmärkning på flyttstädningen och hyresgästerna tvingas betala städkostnader på hundratusentals kronor årligen.
-Inom EHB har vi kanske 2-3 fall i månaden, där hyresgästerna tvingas betala, och det är mindre än 10 procent, eftersom vi har omflyttningar på mellan 35-40 varje månad, berättar Jesper Karlsson, säljare hos bolaget.
-När en hyresgäst säger upp sin bostad, så får de en checklista, om vad som ska göras i samband med slutstädningen. Om alla följde den till punkt och pricka, så skulle vi aldrig behöva göra några påpekanden, men det händer ibland att  någon hyresgäst missar en del. Det gäller framförallt mindre synliga områden, där det kan ligga kvar damm och smuts. Det finns sällan tid för uppföljningen av städningen före avflyttning, men vi talar alltid om för den avflyttande, att om det inkommer klagomål från inflyttande hyregäst och vi kan konstatera att städningen har varit bristfällig, så kommer debitering att ske för extra städning.