Nu har vi öppnat vårt nya kontor vid Västerledstorg!
Nu har vi öppnat vårt nya kontor! Kontoret ligger intill Västerledstorg på adress Västerleden 152 i Enköping, se torget utmärkt på karta.
Våra öppettider, telefontider och avvikande arbetstider hittar du på vår webbplats.
Alla våra övriga kontor på Kyrkogatan, Lillsidan och i Romberga har permanent stängts.
Lillsidan stärks som mötesplats
Den tidigare butikslokalen har vi omvandlat till ett gemensamt kontor för EHB:s cirka 45 medarbetare.
I samband med ombyggnationen har vi kompletterat torget med nya planteringar och sittplatser, uppdaterat skyltningen och renoverat fasaderna och målat dem i en ny färg.
Under våren år 2026 flyttar även Svenska kyrkan och Matbryggan till renoverade lokaler intill Västerledstorg.
När också den nya grundskolan står klar med en aktivitetshall får området flera moderna, levande mötesplatser som bidrar till att stärka gemenskapen och stoltheten både bland de boende i området och i Enköping!
Gå, cykla, åk buss eller bil
Det går bra att gå, cykla, åka buss eller bil till Västerledstorg!
Från Enköpings station är det cirka 2 kilometer och från Gustav Adolfs plan i centrum är det cirka 1 kilometer till Västerledstorg.
Från exempelvis Enköpings station och Gustav Adolfs plan går det att ansluta till stadsbuss grön linje 23 eller regionbuss 874. Hållplatserna som finns i närheten av Västerledstorg heter:
-
Västerledskyrkan - Promenadavstånd till Västerledstorg på cirka 550 meter.
-
Ormvråksgränd - Promenadavstånd till Västerledstorg på cirka 400 meter.
-
Västerleden - Promenadavstånd till Västerledstorg på cirka 400 meter.
Det finns gott om cykelställ och parkeringsplatser för bil vid torget. Det finns två parkeringsplatser för rörelsehindrade. Du parkerar gratis de första 2 timmarna, glöm inte p-skiva eller registrering och betalning via EasyPark-appen.